Ana Sayfa Gündem 15 Temmuz İlhan Varank

15 Temmuz İlhan Varank

719
0
Paylaş

15 temmuz cuma gecesi Türk Milletinin bağımsızlık iradesini ,birlik ve beraberlik ruhunu ,vatan sevgisini Ülke içindeki ve dışındaki hainlere karşı dimdik durarak gösterdiği kara bir gecedir. Bu karanlık gecede birçok vatan evladı hiç gözünü kırpmadan şehit olmuştur. 15 Temmuz İlhan Varank ve sevdiklerini birbirinden ayıran kara bir gecedir. Bu gecede İlhan Varank ile birlikte birçok şehit verilmiştir.

İlhan Varank

İlhan Varank Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Mustafa Varank’ın abisidir. İlhan Varank darbe girişimini öğrenir öğrenmez vatan caddesine koşmuştur. Burada darbecilerin teslim olmasından sonra rotasını hemen İstanbul Büyükşehir Belediyesine çevirmiştir. Belediye önünde rastgele ateş açan darbecilerin silahından çıkan iki kurşunun vücuduna isabet etmesi sonucu şehit olmuştur. İlhan Varank hayatını eğitime adamış bir akademisyendir. 1971 doğumlu olan İlhan Varank Yıldız Teknik Üniversitesinde bölüm başkanlığı yapmaktaydı. İlhan Varank son yolculuğuna fatih camiinden uğurlandı. Çok sevdiği şehzadebaşı camiinin bahçesine defnedildi. İlhan Varank ile birlikte şehit olan birçok kişi vardır. Bunlardan bazıları Abdullah Olçok, Halil Kantarcı ve da birçok isim vardır.

Abdullah Tayyip Olçok kimdir

Abdullah Tayyip Olçok kendisi ile birlikte boğaziçi köprüsünde şehit düşen Erol Olçok’un oğludur. 18 yaşında lise eğitimine devam eden Abdullah Tayyip Olçok darbe gecesi babasının evde kal ısrarına rağmen babasını dinlemeyip dışarı çıkmış ve boğaz köprüsünde hain darbecilerin açmış oldukları ateş sırasında vurularak hastaneye kaldırılmış ve babası ile birlikte şehit düşmüştür.

Halil Kantarcının Hayatı

Halil kantarcı 36 yaşında 3 çocuk babası bir esnaftır ,aslen Sivaslıdır. Darbe gecesi hiç düşünmeden meydana inmiştir. Eşi dışarı çıkmasına engel olsa da bugün meydana inmezsek yarın çocuklarımızın geleceği olmayacak düşüncesi ile ailesinden helallik alarak dışarı çıkmış ve çengelköyde hainlerin kurşunu ile vurularak şehit edilmiştir. Halil Kantarcı son yolculuğuna Fatih Camiinden uğurlanmıştır ve çengelköy mezarlığına defnedilmiştir. Halil Kantarcının hayatı her zaman haksızlıklara karşı durarak geçmiştir. 16 yaşında Milli Gençlik Vakfına üye olan Halil Kantarcı 28 şubat döneminde semtindeki meyhanelere saldırmak ve tehdit etmek suçundan gözaltına alınmış ve idamla yargılanmıştır.

Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanan Halil Kantarcı kendini delillerle savunmuştur. Devlet Güvenlik Mahkemelerinde devam eden idam yargılaması 10 yıl sürmüştür. Gözaltında kaldığı süre boyunca birçok işkence ve eziyete katlanan Halil Kantarcı 25 yaşında suçsuz bulunmasının ardından beraat etmiştir. Hayatının baharında böyle zorlukları ve acıyı yaşamışken aynı acıları tekrar yaşamak pahasına hiç tereddüt etmeden darbecilere karşı direnmiştir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here