Ana Sayfa Teknoloji ABD mahkemesindeki Microsoft veri emri davası küresel çıkarımlara sahiptir

ABD mahkemesindeki Microsoft veri emri davası küresel çıkarımlara sahiptir

995
0
Paylaş

Microsoft, ABD hükümeti ile Sivil Toplum Mahkemesi nezdinde Salı günü, küresel bilgisayar çağında kolluk kuvvetleri için önemli sonuçlar doğuran, yurtdışında saklanan verilere ilişkin bir emirle karşı karşıyadır.

2013 yılına dayanan davada, Microsoft’un, İrlanda’da bir bulut bilişim merkezinde saklanan şüpheli bir uyuşturucu trafiği şirketinin kullandığı bir e-posta hesabının içeriğini devretmesi için bir ABD emri bulunuyor.

Dijital çağda gizlilik ve sürveyans üzerindeki etkileri ve özellikle yasa uygulamalarının dünya çapında dağılmış olabilecek dijital kanıtlar elde etmek için sınırların ötesine nasıl ulaşabileceğine ilişkin etkileri nedeniyle yakından izlenmiştir.

Microsoft, ABD mahkemelerinin İrlanda’da saklanan veriler üzerinde yargı yetkisine sahip olmadığını ileri sürmüştür.

Sektördeki birçok firma ve sivil özgürlük grupları tarafından desteklenen ABD teknoloji devi, bu durumun Amerikan yetkililerinin, ülkeler arasında kolluk kuvvetleri anlaşmalarında ortaya konan süreçten geçmeden sadece bir emirle bu tür verileri talep edemeyeceğini göstermesi açısından kritik olduğunu savunuyor.

– Snowden etkisi –

Microsoft başkanı Brad Smith geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, özellikle eski istihbarat müteahhitlerinden Edward Snowden 2013 yılında küresel ABD sürveyans programlarına dair detayların sızdırılmasından sonra ilke edinildi.

Smith, “Dünyadaki herkesin güvenini kazanmak için bu davayı kazanmanın her zaman önemli olduğunu söylediler,” dedi.

Smith, Avrupa’daki yetkililerin, ABD hükümetinin lehine bir kararın sonuçları konusunda kaygı duyduğunu ve bu durumun, bir Alman yargıcın Microsoft’a karşı karar verdiği bir hakimin ardından yaptığı bir tartışmada netleştiğini söyledi.

Smith, “Bu davaya devam edip onu tersine çevirmedikçe, hiçbir Alman devletinin bir Amerikan şirketi tarafından işletilen bir veri merkezinde hiçbir veri saklamayacağını” söyledi.

Geçtiğimiz yıl federal bir temyiz mahkemesi, Microsoft’la birlikte bir bölge yargıcı kararını devirdi.

Yine de, bu durum, tek bir kullanıcı için bile dünyanın çeşitli yerlerinde verilerin bölünmesine ve depolanmasına izin veren bulut bilişimin karmaşıklığıyla karmaşıklaşıyor ve bazı analistler mahkemenin iyi bir çözümü olmadığını söylüyor.

“Verilerin dünyanın neresinde hareket ettirilebileceği, üçüncü taraf kontrolünün gerçekliği ve araştırılan suç ya da hedefle kesinlikle hiçbir ilgisi olmayan konumlarda veri tutulması olasılığı, 0’ların ve Amerikan Üniversitesi hukuk profesörü Jennifer Daskal Just Security blogunda, e-postalarımızı yargı yetkisini kısıtlamak için özellikle zayıf bir temel oluşturmaktadır.

“Tersine, ABD’nin doğrudan doğruya hükümetin, haklı olarak egemen çıkarlara bakılmaksızın, herhangi bir yerden veriye erişim hakkı olduğunu iddia eden ABD yasalarının uygulanması gibi, doğru veya yanlış bir şekilde dünya çapında algılanacağı yönünde gerçek bir risk var. Yabancı ulusların taklit edebilecekleri bir emsal oluşturur. ”

– “Büyük sorun”

Her iki taraf da herhangi bir mahkeme kararının kusurlu olabileceğini ve Kongre’nin konuyla ilgili 1986 Saklı İletişim Yasası’nı yeniden yazarak konuyu ele alması gerektiğini söyledi.

Microsoft’un Smith’i, bu sene, mahremiyet ve sivil özgürlükler için belirli standartları karşılayan ülkelerle sınır ötesi veri emirlerini yetkilendirecek olan CLOUD Yasası olarak adlandırılan bir yasa tasarısı tarafından teşvik edildiğini söyledi.

Teklif, Smith’e göre teknoloji sektörünün desteğine sahip ve bir talebin yapıldığı her ülkenin yasalarına saygı duyuyor.

Ulusal güvenlik için ABD başsavcısı eski yardımcısı John Carlin, bir yasal çözümün tercih edilebileceği konusunda anlaştı.

Carlin, “Bu davanın nasıl ortaya çıktığına bakılmaksızın, daha büyük sorunu çözmeyecek,” dedi.

Carlin, sınır ötesi bileşenler ile suçları etkileyen mevcut kanunun dijital çağ için tasarlanmadığını söyledi.

“Sorun şu ki, yerel suçlar için kullanılan geleneksel hukuk sürecine nasıl hizmet edebileceğiniz konusunda açıklık eksikliği var” diye ekledi.

Carlin, CLOUD faturasının sorunları ele alabileceğini çünkü “sivil özgürlüklere sahip olan ülkeler için teşvikler sağladığını” söyledi.

Ancak bazı sivil özgürlükler aktivistleri, tedbirin ABD sürveyans yeteneklerini genişleteceği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

Electronic Frontier Vakfı’ndan Camille Fischer, “Verilerin saklandığı ve ne şekilde oluşturulduğu dikkate alınmaksızın, bir hizmet sağlayıcısı tarafından kontrol edilen herhangi bir veri üzerinde ABD yasalarının uygulanmasına sınırsız bir yetki verecek” dedi.

Ayrıca, “Amerika Birleşik Devletleri’nde depolanmış veriler de dahil olmak üzere, kendi sınırları dışında saklanan bilgilere erişmek isteyen diğer ülkeler için tehlikeli bir örnek oluşturur” dedi.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here