Ana Sayfa Teknoloji Amazon patronu Jeff Bezos Dünyanın En Zengini

Amazon patronu Jeff Bezos Dünyanın En Zengini

365
0
Paylaş

Jeff Bezos, Amazon’un başarısı sayesinde gezegendeki en zengin kişi … ama cesur görüşü uzaya ve hatta zamanın kendisine uzanıyor.

Geçtiğimiz yıl Amazon’un hisse fiyatı yaklaşık yüzde 60 oranında artarken, şirketin 54 yaşındaki kurucusunun kişisel zenginliği 110 milyar doları aştı.

Bezos bu hafta Bill Gates’i geçerek milyarlarca dolarlık bir Forbes dergisi listesinde en üst sıraya yükseldi ve Microsoft ortak kurucusunu 90 milyar dolarlık net değere indirdi.

Cesur bahisler almayı, değişmeyi ve geri çekilmelerden geri adım atmayı içeren başarılı bir formülle rekorlara gitti.

Bezos, “Çevik ve sağlam olmanız ve böylece yumruk atmanız gerekiyor ve aynı zamanda hızlı ve yenilikçi olmanız ve daha yüksek hızda yeni şeyler yapmanız gerekiyor, bu geleceğe karşı en iyi savunmadır” dedi. Geçen yıl Vanity Fair dergisinde yayınlanan bir röportaj.

“Her zaman geleceğe yaslanmanız gerekir. Gelecekten uzaklaşırsanız, gelecek her seferinde kazanacak.”

– Tinkering yürümeye başlayan çocuk –

Bezos’un deney yapma konusundaki tutkusu, genç bir yaşla aynı tarihe kadar uzanıyor – bir çocuk oyuncağı olarak kendi beşiğini sökmeye çalıştığını anlatan bir hikaye.

Annesi, 12 Ocak 1964’te New Mexico’daki Albuquerque’de Jeff’i doğurduğu bir gençti.

Oğlunun yaklaşık dört yaşında olduğu zaman yeniden evlendi ve büyük bir petrokimya şirketinde mühendis olarak çalışan Küba göçmen üvey babası tarafından yasal olarak kabul edildi.

Annesinin ailesi Teksas’ta yerleşimcilerdi. Bezos, ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nda bölgesel bir direktör olarak işten emekli olan bir büyükbabanın sahip olduğu bir çiftlikte çalıştığı bir yaz geçirdi.

Bezos, bilişim endüstrisi henüz emekleme aşamasındayken bilgisayar bilimleriyle büyülendi ve Princeton Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı.

Mezun olduktan sonra, yeteneklerini 1990 yılında yatırım şirketi DE Shaw’da kıdemli başkan yardımcısı olarak yükseldiği Wall Street’te çalışmaya koydu.

Dört yıl sonra yüksek maaşlı pozisyonunu bırakarak, efsaneye bir garajda başlamış olan Amazon.com adlı çevrimiçi bir kitapçığı açmak için akranlarını şaşırttı.

Jeffrey Preston Bezos, Amazon.com’u bir internet santraline dönüştüren insan olmanın nasıl çalıştığına dair bir sevgisi olan bir çocuk olmaktan çıktı.

Amazon, dijital asistanı Alexa ile ticarete hükmetti ve bulut bilişimde ve yapay zekada korkunç bir yarışmacı haline geldi.

Seattle merkezli şirket, Perşembe günü hisselerinin fiyatına göre 750 milyar dolar değerinde idi.

– Uzun vadeli düşünme –

Bezos, “işten çıkarıcı” olarak adlandırıldığına girdiği iş sektörlerini sarsmak için kanıtlanmış bir sicile sahiptir.

Onun şirketi gibi, Bezos da zamanla dönüştü, kafasını traş etti ve vücudunu egzersizle şişirdi. Sonuçlar geçen yıl bir konferansta çekilen bir dizi fotoğrafta ölümsüzleştirildi.

Ve New York Times’taki güncel portre eserine göre, halkın gözünde daha rahat büyüdüğü görülüyor.

Bilim kurgu hayranı ve özellikle İngiliz yazar Iain Banks hayranı, Bezos Amazon dışında tutkular var.

Bezos, geçen ay tweet’de Banks’ı “büyük bir kişisel favorisi” olarak nitelendirirken, Amazon Prime video servisinin yazarların romanlarından birine dayanan bir televizyon dizisinde çalıştığını duyurdu.

Bezos, binaya 42 bin dolarlık bir yatırım yaparak, 10.000 yıl boyunca zaman tutmak için 150 metre uzunluğundaki bir saate yatırım yaptı. Teksas’ta bir dağın içine inşa edilen saat, jeotermal enerjiyle güçlendirilecek.

Bezos, saat projesine adamış bir blog yazısında, “İnsanlar artık sadece olağanüstü harikaları değil, aynı zamanda medeniyet-ölçekli problemleri de yaratabileceğimiz kadar teknolojik olarak ilerlemiş durumdalar.” Dedi.

“Daha uzun vadeli düşünmeye ihtiyacımız var.”

Bezos ayrıca özel alan arama operasyonunun arkasındaki Blue Origin’e aittir.

Blue Origin, aylara kargo dağıtabilen bir uzay gemisi ve ay gibi bir yer inşa etmeyi planladı.

2013 yılında Washington Post’un satın alınmasıyla İnternet girişimcisi yatırımlarına prestijli bir haber operasyonu ekledi.

Post ve Bezos’un kendisi ABD Başkanı Donald Trump tarafından hedef alındı. Açık bir Trump eleştirmeni olan Bezos, onu uzaya göndermek için şaka yollu bir şekilde teklif etti.

Bezos, 1993’ten beri yazarı Mackenzie Bezos’la evlendi. Dört çocuğu var.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here