Ana Sayfa Makale Anksiyeteden Kurtulmanın Yolları

Anksiyeteden Kurtulmanın Yolları

37
0
Paylaş

Anksiyete İle Başa Çıkma Yöntemleri

Anksiyete kaygı bozukluğu olarak bilinen tehlike görme durumudur. İnsanlar çeşitli nedenlerle anksiyete krizi yaşarlar. Bu krizlerde sanki kötü bir şey olacakmış hissine kapılarak kötüyü düşünmektedirler. Anksiyeteli kişiler sürekli bir korku, panik ve endişe duyguları içinde yaşamaktadırlar. Anksiyeteden kurtulmak ve tedavi olmak mümkündür.Anksiyete durumu kişiden kişiye farklı belirtiler vermekle beraber sağlık için önemli sinyaller vermekte. Anksiyetesi olan kişilerde kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, mide bulantısı, aşırı terleme gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Egzersiz

Anksiyete ile başa çıkmak için en güzel yöntem egzersiz yapmaktır. Kişi egzersiz yaparak hem beden sağlığını koruyacaktır hemde ruhsal olarak rahatlayacaktır. Egzersiz yapmak beyindeki seratonin hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu hormon mutluluk hormonudur ve kişinin mutlu olmasını sağlar.

Rahatlatıcı Bir Duş

Anksiyete durumunda duş almak olumlu sonuç veren bir uygulamadır. Kişi duş alarak bedensel ve zihinsel kirlerinden arınır. Kirlerinden arınan kişiler huzura ve rahatlığa kavuşmaktadır.

Sosyal Hayat

Anksiyetesi olan kişiler içine kapanmayı ve yalnız kalmayı tercih edebilmektedirler. Yalnız kalmak anksiyete için bir çözüm değildir aksine yalnız kalan insan daha çok korkar ve daha fazla anksiyete yaşar. Bu nedenle anksiyeteli kişilerin arkadaş çevresiyle beraber aktivitelere katılması gerekmektedir. Burada asıl amaç kişinin zihnini meşgul etmektir. Anksiyeteli bireyin zihni başka şeylerle meşgul olduğunda korku hissine yer kalmayacaktır.

Müzik Ve Kitap

İnsanların çoğu müzik dinleyerek huzura ve rahatlığa ulaşmaktadır. Anksiyeteli kişi müzikte kendini bulabilir ve müziğin onu rahatlattığını düşünebilir.

Yoga Ve Meditasyon

Yoga ve meditasyonun insan ruhunu beslediği ve bedeni rahatlattığı düşünülmektedir. Günde 20 ile 30 dakika arasında yoga ve meditasyon insanı korkularından kurtarabilmektedir.

Masaj

Masaj yaptırarak anksiyeteden kurtulmakta mümkündür. Masaj sayesinde kişinin kan dolaşımı hızlanarak bedenin rahatlamasına neden olur.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here