Ana Sayfa Gündem Başbakan Erdoğan’dan flaş İsrail açıklaması

Başbakan Erdoğan’dan flaş İsrail açıklaması

217
0
Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında 5’inci mitingini dün rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu’nun memleketi Yozgat’ta yaptı. Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili, “Önce bu zulmü durduracaksınız. Durdurmadığınız sürece Türkiye, İsrail arasındaki normalleşmenin gerçekleşmesi de mümkün değildir” dedi.

Sert mesaj: 'Durdurmadığınız sürece...'

‘Bozok yaylasının yiğit evladı’ diye tanıtılan İhsanoğlu’na Cumhuriyet Meydanı’ndan seslenen Erdoğan, “Sen Bozok Yaylası’na kaç kere çıktın ya? Yaylanın yolunu biliyor musun? Burası CHP’nin İnönü’nün zulmünü iliklerine kadar yaşamış bir şehirdir. Yozgat’tan Pensilvanya partilerine inanıyorum ki oy çıkmayacaktır” dedi.

Erdoğan şunları söyledi:

KILIÇDAROĞLU DOĞRU SÖYLEDİ

– CHP genel müdürü, cumhurbaşkanı adayının kimler olamayacağını geçen hafta söyledi. Ne dedi? ‘Yalan söyleyenden cumhurbaşkanı adayı olmaz’ dedi. Zaten yalan söylediğin için başbakan dahi olamıyorsun. ‘Ahlaki değerleri yüksek olmayan kişilerden cumhurbaşkanı adayı olamaz’ dedi. ‘Geçmişi şaibeli olan cumhurbaşkanı adayı olamaz’ dedi. Sonra da dediklerinin arkasında durdu. Gerçekten cumhurbaşkanı adayı olmadı. Doğru söylüyor, yalancıdan cumhurbaşkanı adayı olmaz.

– Bahçeli’yi de aday yapmak istedi olmadı. Yahu diyorum ey CHP, siz CHP’nin içinde yalan söylemeyen bir tane adam bulamadınız mı ya? Ey Bahçeli sizin içinizde yok muydu ya? CHP içinde geçmişi şaibeli olmayan bir tek aday bulamadınız mı?

İZZETLERİNİ DE KAYBEDECEKLER

– Ne diyor bunların adayı? ‘Ben CHP’nin adayı değilim’ diyor. Çünkü babasını CHP iktidarı sürdü Mısır’a. Sürdüğü için orada kendisi de doğdu. Dışarıdan aday ithal ettiler. Ülkücü camia içinden, MHP’li vekiller arasından bir tane bulamadın mı? Bahçeli geometrik şekiller çizmede maharetlidir. Üçgenler çizer, hesapları onun üzerinden yapar. Ortaya çıka çıka paralel çıktı. Kendilerine paralel çatı kurdular. Şu anda çatı akıyor. Şimdi bakın sahada yoklar. Adaylarının dahi arkasında durmuyorlar. Önümüzdeki hafta çıkacaklarmış. Ankara’da ellerinde dilekçe o mahkemeden bu mahkemeye koşuyorlar. Bahçeli yönetimi öyle bir ders istiyor ki yaptıkları hatayı anlasınlar. 10 Ağustos’tan çıkacak sonuç Kılıçdaroğlu’nun, Bahçeli’nin kaderini de belirleyecek. Sadece seçimi değil izzetlerini de kaybedecekler.

-(İhsanoğlu’nun ‘Filistin konusunda tarafsız kalmalıyız’ sözleri) Nasıl tarafsız kalırsın? Gazze’ye bombalar atılırken, orada yavrular öldürülürken, kadınlar şehit edilirken biz nasıl olur da tarafsız kalırız? Müslümanın görevi hakkın tarafında yer almaktır.

EKMEL BEY’E TEŞEKKÜR

– Marmaray’a binmiş, İstanbulkart’ı elinde… Buranın diyor, proje çalışmalarını Süleyman Demirel, Ecevit yürüttü. Osmanlı’dan projesini biz aldık. İş Abdülmecid’e dayanıyor, sonra Abdülhamit projede oynamalar yapıyor. Fakat ondan sonra onlar rafta kalıyor, arşivlerde kalıyor. Biz arşivlerden çıkararak, bu projeyi hayata geçiriyoruz. Ama ben Ekmel Bey’e teşekkür ediyorum, hiç olmazsa buradan istifade etti. Ama diğerleri edemedi. Hâlâ binemediler. Binin binin. Bak önümüzdeki yıl iki katlı tüp geçidi inşa ediyoruz. O da bitecek.”

İSRAİL’LE NORMALLEŞEMEYİZ

Başbakan Erdoğan, iftar programında ise Gazze’nin bombalanmasıyla ilgili “Bir taraftan İsrail bizimle normalleşme sürecini isterken diğer taraftan bu olaylar devam ettiği sürece sizinle nasıl normalleşeceğiz, normalleşebilir miyiz? Normalleşemeyiz. Önce zulmü durduracaksınız. Durdurmadığınız sürece Türkiye, İsrail arasındaki normalleşmenin gerçekleşmesi de mümkün değildir” dedi.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here