Ana Sayfa Yaşam Bebekler neden ağlar?

Bebekler neden ağlar?

371
0
Paylaş

Bebeğim çok ağlıyor susturamıyorum acaba bir sağlık problemi mi var diyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Bebeklerin neden ağladığını ayrıntılı olarak bu yazımızda işleyeceğiz. Bebeklerde ağlama kendini ifade etme yöntemidir. Bebekler doğduklarında konuşmayı bilmedikleri için kendilerini ifade etmekte ağlamayı tercih ederler.

Bebekler ilk olarak ağlama sebepleri açlıktan dolayı olur. Acıkan bebek acıktığınız anne babasına duyurmak, belli etmek için ağlar ve ağlar. Tabi ki her bebek ağladığında ona yemek vermek de yanlış olur. Bebeğin başka sorunları da olabilir. Bunun dışında eğer altları pislendi ve bu onları rahatsız ediyorsa ağlayabilirler. Ya da ortam sıcaklığına göre de bebekler ağlayabilirler. Ortam çok sıcak olmuş ve bebek bundan rahatsızlık duyuyorsa ağlayabilir ya da soğuk ortamdan rahatsızlığında bebek ağlayabilir. Bebeğinizin canı sıkıldığında bile ağlayabilir.

Bebekler günün %5-7’lik kısmını ağlama ile geçirebilirler. Böyle durumda bebeğim çok ağlıyor diye paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Yukarıda da anlattığımız gibi bebek keyfi nedenlerle bile ağlayabilir. Ama bebeğiniz uyumak yerine ağlıyorsa, uykusunda huzursuzluk çekiyorsa böyle bir durumda doktora danışmakta fayda olabilir.

Bebeğim çok ağlıyor sorusunun cevabının sağlık sorunlarından olmadığı kanaatine vardıktan sonra bebeğinizin ağlaması durumunda yapılacaklardan bahsedelim. Bebeğiniz ağlamaya başladığında onu kucağınıza alıp yavaşça kulağına ‘’şşşşttt’’ diyerek onu sakinleştirmeye çalışın. Ayrıca bir sevgi göstermesi de olan okşamalarla bebeğinizin gazını çıkarır gibi sırtını okşayın. Belki gaz sıkışmasından dolayı bir sorun olabilir, bu okşamalar sırasında buna da çözüm olabilirsiniz.

Bebeğinizi kucağınıza alarak sallayarak sakinleştirebilirsiniz. Sakinleşen bebeğin ihtiyaçlarını giderdikten sonra yine de ağlıyor ise ona bir emzik vererek ağlamasını durdurabilirsiniz. Emzikle oynayan bebek huzurla uykuya dalar ve ağlaması kesilir. Uyandıktan sonra eğer her şeyi tamsa keyifli gülücüklerle sizi mutlu etmeye başlayacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here