Ana Sayfa Teknoloji Bir internet sitesi neden yasaklanır?

Bir internet sitesi neden yasaklanır?

533
0
Paylaş

yasaklı siteler

Bir internet sitesine yasak gelmesi mahkeme kararıyla olmaktadır. Bu yasaklamalarda bazı gözlemlenen kriterler bulunmaktadır. Örneğin bir insanın kişi haklarının ihlali durumunda bu sitelere yasak gelmesi söz konusu olabilir.

Bir kişinin kişilik haklarıyla ilgili bir şikayeti varsa bunu mahkeme ile görüşüp bu siteleri kapattırma hakkı vardır. ya da bir internet sitesinin kapatılmasının nedeni emeklerin çalınması olabilir.

Örneğin bir filmi yasal olmayan yollarla paylaşmak oyuncuların emeğinden, orada yemek veren kişiye kadar herkesin emeğini çalmak demektir. Bir filmin yapılmasında büyük emek ve zaman harcanmaktadır. Bu filmler internetten izlendiği zaman bu kişilere büyük haksızlık olur ve bu nedenle bu siteler kapatılabilir. Ya da bu sadece bir film değil kitap bile olabilir. Yazarların emek verip yazdığı kitapları internet üzerinden paylaşmak, yazarın hakkını çaldığı için yasak bir davranıştır. Bu nedenle bu sitelerin kapatılma kararı mahkeme ile gerçekleştirilebilir ya da bir internet sitesinin kapatılması için ahlak dışı şeylerin yayınlanması ile olur.

Örneğin bir site uyuşturucuya yönlendirici paylaşımlarda bulunuyorsa bu site kapatılabilir, ya da Atatürk’e saygısızlık olduğu durumlarda bu siteyi mahkemenin kapatmaya hakkı vardır. Yasaklı sitelere yakın zamanlarda çok kullanılan siteler de eklenebilir. O sitelerin yanlış paylaşımları o sitenin kapatılmasına, erişiminin engellenmesine sebep olur.

Yasaklı sitelere girmek için DNS ayarları ile oynanarak giriş yapılabilir. Ya da girişi sağlayabilen bazı programlar mevcuttur. Onları bilgisayarınıza indirerek bu sitelere giriş sağlayabilirsiniz. Ya da internet üzerinde bazı siteler mevcuttur. Bu sitelere girmek istediğiniz sitenin linkini kopyalayıp buraya yapıştırdığınızda yasaklı sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Yetişkinler için neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek başkasına düşmez. Ama bir çocuk için ve bu çocuğun ruhsal sağlığı için bazı sitelerin yasaklanması doğru bir davranış olabilir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here