Ana Sayfa Gündem Bonzai zirvesi

Bonzai zirvesi

232
0
Paylaş

25121533

Aile Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı, kullanımı çocuk yaşa kadar inen ve birkaç yıl içinde ‘öldüren’ Bonzai gibi uyuşturuculara karşı 3 koldan savaş başlattı.

SON günlerde, özellikle gençler arasında kullanımı artan ve ölümcül sonuçları olan Bonzai ve diğer uyuşturucu maddelerle mücadele için devlet ‘üç koldan’ harekete geçti. Uyuşturucu ile mücadele için Aile Bakanlığı, sağlık bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ortak toplantı yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

SÜREKLİ TAKİP

“AMATEM’den (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezleri) çıkıp, yeniden uyuşturucuya başlayanların oranı oldukça yüksek. Bunların peşini bırakmamak lazım. Özel bir rehabilitasyondan da geçirilmeleri gerekiyor. Bunun için yeni merkezler açılacak. Hedefimiz özellikle, sokakta yaşayan köprü altı ve kimsesiz çocukları uyuşturucdan uzaklaştırmak olacak. Yeni merkezler kurulana kadar acil tedbir olarak Aile Bakanlığı’na bağlı, rehabilitasyon merkezleri devreye sokmaya karar verdik. Sayıları 30’u bulan Koruma, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri’nden 17’sini uyuşturucu ile mücadele için görevlendireceğiz. Bu merkezlerde uyuşturucu ile mücadele uzmanları görev yapacak. Öncelik sokak çocukları, kimsesiz çocuklar ve koruma altındaki çocuklar olacak. Ayrıca, uyuşturucuyu satan ve temin edenlere yönelik de saptamalar yapılıyor. Onlara yeni iş olanakları yaratarak, bu sürecin dışına taşıyacağız. Bonzai başta olmak üzere uyuşturucu maddelere kolay ulaşılmasını önlemek için İçişleri Bakanlığı yeni önlemler alıyor. Bütün olarak soruna çözmeye çalışıyoruz.”

MARMARA CEHENNEMİ

Bonzai’yi CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir de TBMM’ye taşıdı. Erdemir, Bonzai’nin en sık görüldüğü 10 ilden 8’inin Marmara Bölgesi’nde yer aldığını söyledi. Erdemir, hükümetin Bonzai ile mücadeleye yönelik eylem planını hayata geçirmesini istedi.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here