Ana Sayfa Gündem CHP’li Haluk Koç’tan CHP’li muhaliflere sert yanıt

CHP’li Haluk Koç’tan CHP’li muhaliflere sert yanıt

289
0
Paylaş

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterilen aday konusunda sert eleştirilerde bulunan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ve aralarında Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın da olduğu muhalif vekillere sert yanıt verdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin, “Ortada büyük bir hezimet var, hala susmak ve ‘başarılıyız’ demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin, “Ortada büyük bir hezimet var, hala susmak ve ‘başarılıyız’ demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

İnce, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, cumhurbaşkanı seçim sonuçlarıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

“Ortada büyük bir hezimet var, hala susmak ve ‘başarılıyız’ demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz” ifadesini kullanan İnce, şunları kaydetti:

“Yurttaşlarımızın umutsuzluğa sürüklenmesini ve partimin eriyip gitmesini seyretmeyeceğim. Bu kötü sonucu öngördüm, uyardım ama partime zarar vermemek için sustum ve seçimi kazanmak için çalıştım. Atatürk’ü terk eden, emeği önemsemeyen, kuruluş felsefesinden uzaklaşan, solu yok sayıp çareyi sağda arayanlar CHP’de başarılı olamaz. Şimdi hezimete kılıf bulma zamanı değil, çare olma zamanıdır.”

CHP Ankara Milletvekili ve eski Grup Başkanvekili Tarhan, 4’üncü cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmek istenmişti. Ancak gerekli 20 imzayı alamayan milletvekilleri, dünkü basın toplantısında Tarhan’ı yalnız bırakmadı. Tarhan “Delegelerimizi partimizin ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu “Yeterli imzayı bulursanız, yaparız” karşılığı verdiği öğrenildi.

Ancak gerekli 20 imzayı alamayan milletvekilleri, dünkü basın toplantısında Tarhan’ı yalnız bırakmadı. Tarhan özetle şunları söyledi: “CHP başkası gibi olmaya çalıştı ve kaybetti. Ya kendini kandırmaya devam edecek ya da yeni bir yol seçecek. Bu seçim sonucu partimizin varlık, yokluk mücadelesi sürecine girdiğini göstermektedir. Delegelerimizi partimizin ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

MUHAFAZAKÂR ELİTİZM

Erdoğan’ın yolsuzluklarını, Cumhuriyet’le hesabını sorgulayıp yüzüne vuracak bir aday beklerken, aksine onun icraatlarını beğendiğini açıklayan bir aday çıkartılması tam fiyaskodur. Cumhuriyet mağdur edilmiştir, sol şerit tamamen boş bırakılmıştır. Sayın Demirtaş’ın oy artışının sorumlusu, solun evrensel değerlerini, çoğulculuk, eşitlik, adalet, dayanışma, emeğin önceliği, kadın hakları ve ezilenlerle ilgili bir kelam etmeyi unutan ve muhafazakâr elitizme teslim olan bu anlayıştır.

TIPIŞ TIPIŞ BİR PARTİ

CHP asla ama asla tıpış tıpış bir parti olmamalıydı. Birden bire zuhur eden bir adayı kimin önerdiğini sorgulamamız dahi yasaklandı. Muhafazakâr değerlerle buluşmak muhafazakârlaşarak olmazdı. Aslı varken kimse suretine oy vermez. Dünyada bir siyasal parti yoktur ki, daha seçime girmeden değer ve önermelerinden vazgeçsin ve havlu atsın. Üstelik artı 1 oy için ilkelerinden ödün verip milyonlarcasını kaybetsin. Girdiğiniz her kabın şeklini alacağım derken bir bakarsınız ki, o kaba hapsolmuşsunuz. Oysa biz yıllardır Erdoğan ve onun zihniyetiyle mücadele ediyoruz.

Kılıçdaroğlu makamdan çekilsin

CHP’li milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Birgül Ayman Güler, Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz, Nur Serter ve İsa Gök, basın toplantısı düzenleyerek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘makamdan çekilme ve olağanüstü kurultay’ çağrısında bulundu. Tarhan, seçimde yasamayı kuşatan, kamplaştıran, baskıcı ve gerici anlayışa direnmesi gereken CHP’nin yanlış tercih yaptığını belirterek, “CHP başkası gibi olmaya çalıştı ve kaybetti. Cumhuriyet mağdur edilmiştir, sol şerit tamamen boş bırakılmıştır. CHP asla ama asla tıpış tıpış bir parti olmamalıydı” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına atıfla, “Sayın Genel Başkan ve ekibi demokrasilerde yeri olmayan sadece seçmeni suçlamaktan vazgeçip, makamdan çekilme ve kurultaya gitme olgunluğunu göstermelidir. Bu umutsuzluk ve kaybetme döngüsü artık kırılmalıdır. Gerçek sorumluluk sahipleri olan kurultay delegelerimizi partimizin ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi. Tarhan’ın çağrısıyla CHP’deki ‘olağanüstü kurultay’ tartışması resmen başlamış oldu.

BAYKAL’LA BULUŞTU

Tarhan, basın toplantısının hemen ardından Deniz Baykal ve bir grup milletvekili ile Baykal’ın TBMM’deki makamında buluştu. Tarhan, 40 dakika süren görüşmede çağrısına ilişkin bilgi verdi, Baykal’ın düşüncelerini aldı.

HERKES TALEBİNİ SÖYLER

Tarhan’ın çağrısına ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise “Talepte bulunan olursa, ‘Neden bulunuyorsunuz?’ diye kişileri suçlamak doğru olmaz. Parti içi demokrasinin işlemesini istiyorsak herkes talebini dile getirebilmeli. Ancak bu talepler parti içi demokrasi ve hukuk çerçevesinde olmalı. Kırıcı, dökücü olmadan, düşüncelerin gayet açık, net ortaya konulması gerekir. Dolayısıyla tüzüğümüzün öngördüğü şekilde kurultay toplanabilir” diyerek “Yeterli imzayı bulursanız, yaparız” karşılığı verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu önceki gün de Hürriyet’e “Bu sonuçlar, CHP’de lider tartışması başlatmaz. Başlatsa sevinirim. Adaylar çıkar, demokratik bir yarış olur. Kurultay çağrısı yapılırsa da buna saygı duyarım” demişti.

KADROYU YENİLEME KURULTAYI OLABİLİR

Kılıçdaroğlu’nun “Hodri meydan” deyip demeyeceğine ilişkin olarak da, “Parti Meclisi’nin (PM), olağan kurultayın 1 yıl ertelenmesi kararı olmasaydı, farklı konuşabilirdim. Ancak PM’nin kararı varken, ‘Hodri meydan’ demem, şık olmaz” yaklaşımında olduğu öğrenildi. Ancak Kılıçdaroğlu’nun “Delegeden gelen tepkilere bağlı olarak, seçimli olağanüstü kurultay kararı alabileceği; bu yolla kadro yenilenmesine gidebileceği” seçeneğini de ajandasında tuttuğu belirtildi. Bir CHP Genel Başkan Yardımcısı, “Kılıçdaroğlu, kurultay taleplerine restle karşılık verebilir, bir sürpriz yapabilir” dedi.

HAREKETLİ GÜNLER

Baykal da arkadaşlarıyla yaptığı değerlendirmede, şöyle dedi: “Ciddi bir özeleştiriye ve bir kadro yenilenmesine, yeni bir söyleme ihtiyaç olduğu görülüyor. Bundan çekinilmemeli. Kemal Bey kendi isteğiyle de bu adımı atabilir ya da delegeler bu yönde bir irade örgütlemeye çalışabilir. Arkadaşlar da düşüncelerini ifade etmeye başladılar. Bakalım tartışmalar hangi noktada buluşacak.” Eski Genel Sekreter Önder Sav ve arkadaşları ise “Genel Merkez yönetimi de bu sürecin sürdürülemeyeceğini, pansumanla geçiştirilemeyeceğini görüyor. Kılıçdaroğlu 1 ay içinde kurultayı kendisi toplayabilir” görüşünü taşıyor. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Twitter’da yazdığı, “Ortada büyük hezimet var, hâlâ susmak ve ‘başarılıyız’ demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz” sözünün arkasında olduğunu açıkladı. İnce, “Az bile söyledim” dedi.

CHP’Lİ KOÇ’TAN MUHALİFLERE SERT YANIT

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Haluk Koç’un muhalif vekillere yanıtı sert oldu.

AK Parti açısından “ortalığın toz duman” olduğunu ileri süren Koç, “Kimin eli kimin cebinde belli değil bu süreçte, tam da bu ortamda ‘hayır AKP gündemde olmamalı, gündeme biz CHP olarak kendimizi taşımalıyız’ diyen istirahattaki CHP’li arkadaşlarımızın açıklamaları geldi” dedi.

”İKİNCİ TURDA DAHA BÜYÜK BİR OY YÜZDESİ SEÇİLECEK OLAN ERDOĞAN”

Koç, şöyle konuştu:
“Bu tartışmalar AKP içinde derinleşip, siyasi bulanıklık yaşanırken, CHP içinde yapılan bu turfanda açıklamalar, projektörleri AKP üzerinden çekip CHP üzerine odaklandırmaya yarayan açıklamalardır. Zaten buna teşne yapıda olan bir medyamız var. Nasıl olsa CHP’yi tartışmak kolay, karşısında bir mesuliyeti yok, bir yaptırımı yok. Bu tabloya girilmiştir. CHP’nin çatıda geniş bir uzlaşıya dönük aday çıkarma stratejisi, bazı eleştiriler olsa da genelde doğru bir siyasi tavır olarak değerlendirilmektedir. İkinci tercih olan ‘her siyasi parti kendi adayı ile ilk turda çıksın, ikinci turda yarışılsın.’ Çatı aday tercihine eleştiri getirenlerin, eğer ikinci yol tutulsaydı, ‘neden ortak uzlaşı arama şansı vardı, bu şansı niye kullanmadınız’ cephesinde yer alacaklarından hiçbirinizin şüphesi olmasın. Burada ilke sözkonusu değildir, burada ‘ben yakın dönem siyasi beklentimi, çıkarımı nasıl sağlarım’ güdüsü maalesef ön plandadır. Bunu üzülerek söylüyorum. Her parti kendi adayıyla katılsaydı ve seçimler ikinci tura kalırdı tezini savunanların, şu sonucuda hesap etmesi lazım; ikinci turda çok daha büyük bir oy yüzdesi ile seçilecek olan Recep Tayyip Erdoğan, kafasındaki anayasayı iğdiş etme, fiili başkanlık sistemine geçiş için kendisine çok güçlü bir milli irade desteği olarak tepe tepe kullanacaktı.”

”HESAP SORUYORUZ DİYE ORTAYA ÇIKAN KİŞİLERİN ÖNCELİKLE KENDİLERİNDEN HESAP SORMALARI GEREKİR”

Koç, “İlk turda, Sayın İhsanoğlu’nun adaylığına partili olmalarına rağmen destek vermeme, alanda sorumluluk almama ve katılımın azalması yönünde tercihlerde bulunma yolunu seçenlerin, eleştiriden önce kendi tavırlarını etik olarak da sorgulamaları gerekmektedir. Eğer bir siyasi parti mensubuysanız. Tüm ekonomik yokluklara, peş peşe gelen seçimlerin örgütte yarattığı yorgunluklara ve Haziran ayında partili olma sorumluluğu ve kimliği kısmen unutularak Sayın İhsanoğlu etrafında oluşturulan seçmenin sandıktan uzaklaşmasına yol açabilecek, haksız tartışmalar hatırlandığında, bugün hesap soruyoruz diye ortaya çıkanların öncelikle kendilerinden hesap sorulması gereken kişiler olduğu herkesin bilgisi dahilindedir” diye konuştu.

”İSTEDİKLERİ İMZALAR TOPLANDIĞINDA KURULTAY TOPLANIR”

CHP’nin de eksiklikleri olabileceğini bunları değerlendirdiklerini vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ama CHP’nin bu seçimlerde, ortak aday noktasında ve geniş bir siyasi mutabakat arama yönündeki tavrı iyi niyeti, siyasi fedakarlığı birçok gözlemci tarafından bugün teslim edilmektedir. CHP, kuralları, tüzüğü, programı, ilkeleri olan bir siyasi partidir. Günü birlik kurulmuş bir siyasi çatı değildir. CHP yönetiminin kendilerine göre taleplerle ortaya çıkanlara karşı tavrıda çok açık ve nettir. Hiçbir CHP yöneticisi, başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere, eğer bir kurultay çağrısı yapılacak ise hiçbir kurultay delegemize ‘imza verin ya da vermeyin’ yönünde bir telkinde bulunmayacaklardır. İstedikleri imzalar toplandığında, yine hiçbirisinin kurultayın toplanacağından bir endişesi olmamalıdır. CHP artık kendi yakın dönem siyasi beklentilerini öne alarak, siyaset yapma tarzına, AKP’nin fetret tartışmalarına girdiği şu dönemde asla izin vermeyecektir. CHP kendi koyduğu stratejinin ve seçim sonuçlarının özeleştirisi de dahil mutlaka değerlendirmesini yapıyor ve yapacaktır da ancak tartışmaların AKP içinden uzaklaşılıp, kendi içine çevrilmesini önleyecek siyasi stratejisini geliştirme durumundadır.”

”KİMSEYİ SUÇLAMIYORUZ”

“İhsanoğlu’nu çok sayıda parti destekledi, ancak beklenen oy alınamadı. Bu partilerden oy gelmedi mi? Bunu nasıl değerlendiriyor sunuz?” sorusuna Koç, şu cevabı verdi:
“Sandıktan çıkan oyun, şu partiden, bu partiden geldiğini değerlendirme şansımız yok. Elimizdeki veriler, son yerel seçimde siyasi partilerin, o seçim bölgesinde aldıkları oylar üzerinden yapılan bir temel karşılaştırmaya dayalı yorumu mümkün kılıyor. CHP’nin, oy yoğunluğunun olduğu bölgelerde çok belirgin eksikliklerin olmadığı görülüyor. Seçime katılma, mevsimsel koşullar, bunlar Türkiye’nin gerçekleri. Kimseyi suçlamıyoruz, yaz döneminde, büyük kentlerden, sadece tatil için değil, Anadolu’nun gerçeğini biliyorsunuz birçok yerde çok değişken kırsal alana geçiş oluyor. Mesela, Karadeniz Bölgesine, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi bölgelerden çok ciddi bir gidiş var. Yine tarım işçilerinin mevsimlik yer değiştirmeleri söz konusu. Yani katılım birtek tatile gidip sorumluluk hissetmeyen kitleyle gaib değildir, çok farklıdır.”

MUHARREM İNCE’YE ELEŞTİRİ: GEREĞİ HERHALDE KENDİSİ TARAFINDAN YAPILIR

“Eleştirileri yapanlar arasında Grup Başkanvekili Muharrem İnce de var. Ve Genel Başkanı temsil eden bir kişi. Onunla ilgili adım atılacak mı?” sorusuna, Koç, “Grup Başkanvekiliği, genel başkanın vekaleti demektir. Bu tezleri ileri süren sayın arkadaşımız mutlaka şu anda taşıdığı sıfatın, söylediği sözlerle uyuşur olup olmadığını değerlendirecek kadar siyaset birikimi, deneyimi olan bir arkadaştır. Gereği herhalde kendisi tarafından yapılır” cevabını verdi.

”BU GÜÇLER BİR ORTAYA ÇIKSIN”

“Sizce bu açıklamayı yapan muhalif milletvekillerinin istifa mı etmesi gerekiyor? Genel Başkanın olağanüstü kurultay çağrısı olabilir mi?” sorusuna, Koç, şu yanıtı verdi:

“Başından beri engel olup daha sonrasında siyasi çalışmalara katılmama konusunda direnç sergileyen arkadaşlarımızın mutlaka dayandıkları bir güç vardır. Bu güçlerini toplasınlar, bu güçler bir ortaya çıksın. Siyaseten bir şekillensin, tabi ki genel merkez olarak onu değerlendirir, kimsenin yarışma hakkını elinden almayız.”

TOPLANTIYA MUHARREM İNCE KATILMADI

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı bugün gerçekleştiriliyor. Parti genel merkezinde saat 11.00’de başlayan toplantıya Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlubaşkanlık ediyor. Toplantıya CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce katılmadı.

“Sayın Muharrem İnce, bugünkü toplantıya katıldı mı?” sorusu üzerine Koç, İnce’nin toplantıya katılmadığını söyledi.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here