Ana Sayfa Makale Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

46
0
Paylaş

Dış Gebelik diğer adıyla Ektopik gebelik, döllenmiş olan yumurtanın döl yatağı yani rahim dışında oluşup gelişmesi halidir. Normal gebelik başlangıcı gibi belirtileri olur; kusma, baş dönmesi, regl gecikmesi ve benzeri birçok belirti gerçekleşir.

Gebelik ilk olarak fallop tüplerin içinde başlar, spermler kadın üreme organı boyunca ilerle ve fallop tüpe girerek yumurtayı döller; spermlerden yalnızca bir tanesi yumurtayı dölleyebilir. Döllenen yumurta, tüpten ilerleyerek doğuma kadar olan süreçte gelişebileceği rahme doğru yol alır. Rahme yerleşen bir yumurta normal sürecinde ilerleyemeye devam eder fakat bazı durumlarda döllenen yumurta kendine başka bir yerde seçebiliyor. Bazı olası sorunlardan dolayı, yumurta kendine Fallop tüpünde, yumurtalıkta ya da karında yer seçebiliyor. Yumurta bu bölgelerde yerleşip büyümeye başladıkça; bulunduğu yerde patlayıp kanamaya neden oluyor çünkü bu bölgeler rahim gibi büyümeye müsait değildir.

Dış Gebeliği Nedenleri;

-Döllenmenin başlangıcı olan fallop tüplerinin iltihaplanması ya da bir yumurtanın geçiş yapabileceği genişliğe sahip olmaması,
-Doğuştan olan özellikler,
-Tüplerin etrafındaki yapışıklıklar kendiliğinden oluşabiliyor ya da bir operasyon sonrasında da oluşabiliyor,
-Olası kistler,
-Hormon değerlerinin normalin dışında yüksek ya da az olması,
-Normal olmayan cenin gelişimi,
-Cinsel yolla bulaşan PID gibi hastalıklar,
-Sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı,

Nasıl Anlaşılır?

Sağlık açısında gün geçtikçe oranı artan dış gebelik ilk zamanlarda bir belirti göstermez.
Beta- HCG ölçümleri sayesinde erken gebelik döneminde anlaşılabilir. Bu ölçümde 48 saat aralıklarla yapılır, ölçümlerde artış olursa her şey normaldir çünkü dış gebelik de artış olmaz!

Yumurta büyüdükçe oluşan ağrıların rehberliğinde dış gebelik olduğu anlaşılır. Süreç ilerledikçe ağrılar artmaya başlıyor, kendine daha fazla yer  isteyen yumurta bulunduğu yerde yırtılmaya neden olur ve karında iç kanamaya sebep olur.

Tedavi süreci dış gebeliğin erken dönemde fark edilmesiyle değişiyor, kimi zaman doktorlar ilaç veriyor kimi zaman ise operasyona gerek duyuyorlar. Gebelik doktorlar tarafından sonlandırılır aksi takdirde anne adayı kan kaybından ölür. Bunların hepsi annene adayının ve gebelik sürecindeki değerlerine göre değişebiliyor.

Bazı durumlarda dış gebelik kontrol altına alınabiliyor; bu tamamen süreçle birlikte bazı şartların yerine getirilmesine göre değişiklik gösterebilir.

Gebeliğin sağlıklı sonuçlanması için başından sonuna kadar doktor kontrolünde olmasının büyük önemini kavramış oluyoruz. Bu aynı zamanda kadınları gebe kalmadan da kontrollerinin yapmasının önemini arttırıyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here