Ana Sayfa Gündem Erdoğan: “Zavallılar”

Erdoğan: “Zavallılar”

212
0
Paylaş

25049911

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklandıktan sonra ilk mitingine “Samsun’da Bismillah diyoruz” sözleriyle başladı. Erdoğan, “Büyük başlangıçların şehri Samsun’da büyük bir başlangıcın ilk adımını atıyoruz. 1919’da Gazi Mustafa Kemal, İstiklal Savaşı’nın ilk adımını attı. Samsun’u bilinçli olarak ilk sıraya koyduk. Samsun ilk çok partili seçim denemesinde, 1930’da CHP karşısındaki adaya yüzde 80 oy verdi, biliyor musunuz?” dedi.

 

Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitingde şunları söyledi:

MUSTAFA KEMAL GİBİ

“Samsun’da yeni bir tarihi yolculuğa çıkıyoruz. Büyük başlangıçların şehri Samsun’da biz de yeni başlangıcın büyük adımını atıyoruz. Gazi Mustafa Kemal, İstiklal Savaşı’nın ilk adımını attı. 95 yıl sonra o adım kadar önemli olan adımı yeni Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı seçimini biz Samsun’dan başlatıyoruz. 95 yıl önceki gibi Samsun’dan ‘bismillah’ deyip kutlu yolculuğu Samsun’dan başlatıyoruz.

HER TÜRLÜ HİLEYİ YAPTILAR

2007’de her türlü hileyi başlattılar. Hukuku katlettiler. Zorlamalar yaptılar, bizim cumhurbaşkanlığı seçmemizi engellemek istediler. Güya bizi tehdit edecekler. Biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek çıktık. Bu tehditler karşısında boynumuzu eğmedik. Yapılanları sineye çekmedik. Milletin emanetini hukuksuzlara teslim etmedik. Erken seçim kararı aldık. Sonuç ne oldu? Millet bize sahip çıktı. Hukuksuzluk yapanlar, zorbalığa yeltenenler 2007’de milletten gereken cevabı aldılar.

BAŞKAN SEÇİLECEK

Cumhurbaşkanını halk seçecek dedik. Türkiye yeni bir dönemi başlattı. Artık vekiller cumhurbaşkanını seçmeyecek, asıllar seçecek millet seçecek. İlk kez millet cumhurbaşkanını seçecek. Cumhurun reisini, başkanını, baş komutanını 10 Ağustos’ta sizler belirleyeceksiniz. Bugüne kadar 11 cumhurbaşkanı görev aldı. Gazi Mustafa Kemal sonrası bütün seçimler kaoslara yol açtı. Tüm engellemelere tartışmalara son vererek bizzat halkın yani cumhurun cumhurbaşkanını seçmesini sağladık. Yetki seçkinlerin değil para babaların değil bizzat millettedir. Sizin cumhurbaşkanı seçmesizi istemediler. Size güvenmediler. Artık devlet ile millet kucaklaşıyor.

İYİ PERFORMANS YAKALADIK

CHP demokrasinin karşısında oldu, halkın taleplerini önemsemediler, her zaman devleti tercih etti. CHP bizim cumhurbaşkanı seçmemize engel oldu. Halk oylamasında değişikliğe hayır diyerek halkı da engellemeye çalıştılar. Bunlar hangi yüzle sizin karşınıza gelecekler. Hangi yüzle halktan adayımız şu oy verin diyecekler. Siz halkı reddettiniz, nasıl halktan oy isteyeceksiniz. 1938’den bu yana millet düşmanlığını bugüne kadar taşıdılar.

ZAVALLI FİGÜRLER

‘Cumhurbaşkanı siyasetin dışında olsun’ diyor CHP, MHP’yi de yanına aldı. Bazı zavallı figürleri yanına aldılar. CHP, MHP cumhur reisi seçmenin değil statükoya bekçi seçmenin derdindeler. Birileri çıkıp, ‘cumhurbaşkanlığı makamı yol yapma, köprü yapma makamı değil’ diyebilir. Kusura bakmasınlar Cumhurbaşkanlığı makamı havalimanını da yolları da, milletin birliğini beraberliğini de takip eder. Cumhurun başı olacaksın yan gelip yatacaksın. Böyle şey olur mu? Durmak yok yola devam.

İNÖNÜ TEHDİTLE SEÇİLDİ

Cumhurbaşkanını halk seçecek dedik. 2 dönem görev yapabilir dedik. Yüzde 58 oranında evet dediniz. Artık vekiller cumhurbaşkanını seçmeyecek, asıllar seçecek, millet seçecek. İlk kez millet cumhurbaşkanını seçecek. Cumhurun reisini, başkomutanını 10 Ağustos’ta sizler belirleyeceksiniz. Bugüne kadar 11 Cumhurbaşkanı görev aldı. Gazi Mustafa Kemal sonrası bütün seçimler kaoslara yol açtı. O 10 Kasım 1938’de gözlerini hayata yumdu. Bir gün sonra askerler TBMM’yi kuşattılar. TBMM’ye ne dediler, ya İsmet İnönü’yü seçersiniz ya da Meclis’i kapatırız dediler. İsmet İnönü tehditle Cumhurbaşkanı seçildi. Yine tehditle Cemal Gürsel’i seçtiler. Burada jenerasyon buradaki ismi tanımayabilir.
aranızdan ayrılmıyorum
Cumhurbaşkanımız Gül ile başka bir performans yakaladık. Bazıları dedikodular çıkarıyor. Ben aranızdan ayrılmıyorum, hizmetlere ara vermiyorum, dinlenmeye çekilmiyorum. Sizlerle yine beraber olacağız, Başbakanlıktaki gibi Cumhurbaşkanlığında da böyle olacak. Bakanlarla bürokratlarla bir arada olup ülkemize hizmetle geçireceğiz. Samsun’un derdi benim derdim olacak, gece gündüz yine çalışmaya devam edeceğiz. Bu makamları istirahat makamları değil çalışma makamları olarak görüyoruz.”

Arayın, tatildekiler gelsin

SİZDEN rica ediyorum; 10 Ağustos’ta mutlaka sandığa gidin. Tatilde olanlar varsa arayın bulun, mutlaka gelsinler. Sandığınızda oyunuzu mutlaka kullanın. 10 Ağustos’ta tarih yeniden yazılacak, yeni Türkiye’yi daha güçlü bir şekilde inşa edeceksiniz. Samsun’da partimize verdiğiniz destek çok çok önemliydi. Bazıları farklı dedikodular çıkarıyor. Ben aranızdan ayrılmıyorum, hizmetlere ara vermiyorum, dinlenmeye çekilmiyorum. Tam tersine sizlere, ülkeme, milletime daha iyi hizmet edebilmek için bir üst makama aday gösteriliyorum. Yol arkadaşlığımız aynı şekilde devam edecek, sizlerle yeniden bir arada olacağız.

Çankaya halayı

SAMSUN Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitinge katılım dün, yoğun yağışa rağmen oldukça yüksekti. Alanda şemsiyelerle bekleyen, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu katılımcılar, ellerinde Erdoğan bayraklarıyla halaylar çekti. Başbakan Erdoğankonuşmasını, meydandaki binalardan birine asılan ve üzerinde yol ve güneş sembollerinin yer aldığı Erdoğan logosunun yanı sıra ‘Milletin Adayı’ yazısının bulunduğu dev flama önünde yaptı.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here