Ana Sayfa Makale Fren,disk Ve Balata Temizliğinin Önemi

Fren,disk Ve Balata Temizliğinin Önemi

30
0
Paylaş

Fren Sistemi Nedir?

Aracın hızını azaltmak ya da tamamen durdurmak için kullanılan ekipmana fren sistemi denir. Yüzlerce parçadan oluşan bir aracın en önemli bölümü de bu fren sistemidir. Genel kültür açısından da bildiğimiz gibi ABS, ASR, ESP vb. çeşitleri vardır Bu sistem çok sık bakım istememesine rağmen düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Fren sistemi bakımında balata değişimi, fren hidroliğinin ve disklerin kontrol edilmesi en önemli aşamadır.

Fren Hidroliği Bakımı

Fren hidroliğinin kapalı sistemde yer alması onun değişime ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Güçlü fren için gerekli olan yağ devamlı ısınıp soğuduğu için akışkanlık özelliğini kaybedebilir bu da fren performansına olumsuz etki eder. Eğer frenler zayıflarsa sistemin diğer parçalarına daha fazla baskı uygulanır ve sistem arızalanır. Bu nedenle yağ değişimi zamanında yapılmazsa silindirler ve contalar aşınır bunun sonucunda da fren hidroliği eksilmeye başlar.

Disk ve Balata Bakımı

Sistemde hatasız çalışması gereken parçalardan biri olan disk aralıklı olarak değiştirilmelidir. Disklerin yamulmaması ve uzun ömürlü olması için aracın diskleri sıcakken kesinlikle suyla temas ettirilmemelidir. Çünkü hasar gören veya yamulan diskler hem fren performansını olumsuz etkiler hem de direksiyon kontrolünde sarsıntıya ve titremeye yol açar. Eğer fren  yapıldığında direksiyonda titreme meydana geliyorsa diskler derhal tamir ettirilmelidir. Ardından diskle uyumlu olması için balatalarınız da yeni dahi olsa değiştirilmelidir.

Frene basıldığında araçtan ses geliyorsa ve bu sürekli devam ediyorsa bunun sebebi disklerinizden veya balatalarınızdan birinin orijinal ürün olmadığındandır. Genelde kum ya da toz parçacıkları balataya girdiğinde bu şekilde ses çıkarır ancak balata değişiminden sonra bu sorun ortadan kalkar. Değişimin ardından da ses devam ediyorsa yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürününüz orijinal değildir. Balata ve diskin birbiriyle kusursuz bir şekilde uyumlu yani orijinal olması gerekmektedir. Aksi durumlarda aralarına giren toz ve kum fren sistemin çalışmasına zarar verir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here