Ana Sayfa Gündem GÖKLERİN HAKİMİ HARİKA KANATLAR

GÖKLERİN HAKİMİ HARİKA KANATLAR

1075
0
Paylaş

Harika Kanatlar dünyası bizim yaşadığımız dünya ile benzerlikler gösterse de arabalardan uçaklara, gemilerden tırlara her karakter konuşur. Pasifik Okyanusunda adı verilmeyen bir adada bir havaalanında başlayan hikaye, ana karakterimiz Jett ile devam etmektedir. Jett dünyayı gezmeyi seven, arkadaş canlısı bir kargo uçağıdır. Genel olarak yaptığı dünyanın dört bir yanındaki çocuklara hediyeler götürmektedir. Bu hediyeler ya çocukların çok istediği bir şey ya da gerçekten ihtiyacı olan eşyalardan oluşur.Bazı çocuklar teslimattan önce Jett’in adını bilirken çoğu Jett’i gördüğü zaman şaşırır.

 

Jett bu teslimatları dünyanın farklı ülkelerine götürdüğü için yabancı kültür ve dillerle tanışma şansı yakalar. Jimbo isimli bir insan da havaalanında çalışır. Jimbo’yu genelde Jett’i gideceği yere yönlendirken görürüz. Gidilecek ülke ve şehirlerle ilgili kısa bilgiler veren Jimbo, Jett’e bir kaç kelime yabancı dil de öğretir. Jett teslimatları yaparken genelde bazı aksiliklerle karşılaşır. Jett bu esnada “Harika Kanatlar”ı çağırır. Harika Kanatlar da Jett’in yaşadığı havaalanında yaşar. Hangisinin yardıma gideceğini ise Jimbo seçer. Jimbo bu seçimi yaparken Harika Kanatların özelliklerini ele alır.

Mesela Dizzy isimli pembe helikopter kurtarma çalışmalarında yetkinken Mira adlı yeşil uçak sualtı görevlerinde başarılıdır. Ana karakterimizden biraz daha bahsedelim. Jett, kırmızı-beyaz bir jet olup iki tarafında da karakteristik kanatlara sahiptir. Her zaman teslimata gitmek için heyecanlıdır, ufak bir uçak olmasına rağmen arkadaşları Dizzy, Donnie ve Jerome ile eğlenmekten hoşlanır. Çocuklara yardım ederken çok sempatiktir ama genelde hep yardıma ihtiyaç duyar. Özellikle yeni deneyimlerde sakarlığı tutar. İşte bu anlarda Jimbo’yu arar ve Harika Kanatları çağırır. Harika Kanatlar uçarken Jett’in yanına gider ve robota dönüşür. Donnie, yüksek el becerisi hemen her şeyi tamir edebilirken süper polis Paul doğruyu yapmayı ve karakterlerimizi koordine etmeyi gösterir.

 

 

Bu seri nazik, sadık, yaratıcı, arkadaş canlısı ve cesur olmayı vurgularken pek çok önemli değeri çocuklara erken yaşta öğretiyor. Anlattığımız gibi, Harika Kanatlar birbirinden farklı değişik karakterler barındırırken farklılıklarla birlikte uyum içinde yaşayan uçaklar bizlere dostluğun değerini gösteriyor.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here