Ana Sayfa Teknoloji Google, kullanıcıları izlemek için manipülasyon yapmakla suçlandı

Google, kullanıcıları izlemek için manipülasyon yapmakla suçlandı

685
0
Paylaş

Oslo -Seven Avrupa tüketici grupları Salı günü ulusal düzenlemecilerle Google’a şikayette bulundular. Bu da, veri koruma konusundaki bir AB düzenlemesini ihlal eden kullanıcıların hareketlerini gizli bir şekilde takip etmekle suçlanıyor.

Şikayetler, internet devinin “aldatıcı tasarım ve yanıltıcı bilgi kullanmasıyla sonuçlanan ve sürekli takip edilmeyi kabul eden kullanıcılarla sonuçlanan Norveç Tüketici Konseyi” tarafından yapılan bir çalışmayı gösterdi.

Konsey yetkilisi Gro Mette Moen, “Google’ın, son derece ayrıntılı ve kapsamlı kişisel verileri uygun bir yargı temeli olmadan kullandığını ve verilerin manipülatif tekniklerle elde edildiğini” iddia etti.

Google’a karşı şikayetler Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovenya ve İsveç’te yayınlandı.

Bunlar, Mayıs ayında yürürlüğe giren AB Genel Veri Koruma Yönetmeliğine (GDPR) dayanmaktadır.

Google, kullanıcı hareketlerini tüm Google hesaplarında bulunan Konum Geçmişi ve Web ve Uygulama Etkinliği uygulamaları aracılığıyla takip etmekle suçlanmaktadır.

Norveç konseyi, “Samsung ve Huawei telefonları gibi Android (işletim sistemleri) kullanan cep telefonu kullanıcıları için bu izlemenin engellenmesi özellikle zor.” Dedi.

İnternet sitesi Statcounter’a göre, Avrupalı ​​cep telefonlarının neredeyse yüzde 70’i Android sisteminde çalışıyor.

Norveç’teki şikayet, “Yer verileri bir kişi hakkında çok şey ortaya çıkarabilir: gerçek zamanlı hareketler, sıkça ziyaret edilen yerler, günlük rutinler, ilgi alanları, vb.”

“Sürekli konum izleme ve zaman içindeki konum verilerinin toplanması, bireylerin çok detaylı profillerini oluşturmak ve diğer şeylerin yanı sıra dini inançları, siyasi eğilimleri ve cinsel yönelimi ortaya çıkarmak için kullanılabilir.”

Avrupa Tüketici Teşkilatı’nın genel müdürü Monique Goyens şunları söyledi: “Google’ın veri açlığı kötüdür, ancak kullanıcılarını her hareketini takip etme ve izleme konusunda kandırdığı ölçek nefes kesicidir.

“Durum endişe verici olmaktan çok daha fazlası. Her hareketimizde casusluk yapmak için akıllı telefonlar kullanılıyor.”

Hollandalı kurum Consumentenbond, “bu izlemenin durması gerektiği” konusunda ısrar etti.

Google, “Konum Geçmişi varsayılan olarak kapalı olduğunu ve istediğiniz zaman düzenleyebileceğinizi, silebileceğinizi veya duraklatabileceğinizi” söyleyerek yanıt verdi.Yataysa, işe gidip gelme şeklindeki trafik gibi hizmetleri iyileştirmeye yardımcı olur.

“Duraklatırsanız, bireysel telefonunuz ve uygulama ayarlarınıza bağlı olarak, Google deneyiminizi iyileştirmek için konum verilerini toplayıp kullanabileceğimizi açıkça belirtiriz.” 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here