Ana Sayfa Gündem HDP’nin Meclis’e sunduğu Bonzai önerisi AK Partililer tarafından reddedildi

HDP’nin Meclis’e sunduğu Bonzai önerisi AK Partililer tarafından reddedildi

258
0
Paylaş

Türkiye’nin geleceğini karartan ve hergün gençlerin ölümüne sebep olan bonzaiyle ilgili araştırma önergesi, AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.

TBMM’de dün HDP grubunun, uyuşturucukullanımının önlenmesine dair Meclisaraştırması önergesi görüşüldü. Ancak AK Parti’nin oylarıyla öneri reddedildi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, esrar bulamayanlar ya da eroin krizine girenlerin bir geçiştirici olarak genellikle bonzai kullandıklarına dikkat çekti.

“Nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalacaklarını da bilmeden bir ölüm girdabının içerisine saplanıyorlar” diyen Baluken, “Duruma müdahale etmezsek korkarız ki önümüzde ciddi ölümcül madde bağımlılığının ölüm salgınlarıyla karşılaşabiliriz. Meclis’in duyarlı olması gerekir” ifadelerini kullandı. MHP Milletvekili Reşat Doğru, “Bonzai denen çok tehlikeli ve de süratli bir şekilde önlem alınması gereken bir maddeyle karşı karşıya olduğumuz görülüyor” dedi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın raporlarına göre Türkiye’de bonzai maddesi Çin, ABD, KKTC, Almanya, İspanya, Hollanda, Portekiz, İngiltere ve Macaristan gibi ülkelerden yasa dışı yollarla ithal ediliyor. Uyuşturucu organizasyonları genellikle bonzai maddesini esrar, ecstasy ve captagon maddeleri ile birlikte piyasaya sunuyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, da bonzai yakalamasında mevcut ikramiye katsayısının dört katına çıkarıldığını açıkladı.

(DHA)

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here