Herkesçe bilinen adıyla hiperaktivite çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmayan aşırı hareketlilik durumudur. Bu kontrol bozukluğu çocuğun çevresinde ve ailesinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Enerji fazlalığı durumu olan bu rahatsızlık çocuğun kendini kontrol edememesine ve okul ve arkadaş çevresinde başarısızlığa giden zorlu bir süreçtir. 3 ile 4 yaşları arasında kendini belli eder.

 

Bazı durumlarda bebeklik dönemlerinde de görülen hiperaktivite ciddi bir dikkat eksikliği durumudur. Hiperaktif çocuklar gereğinden fazla hareketli, düşünmeden davranan ve birkaç dakikadan fazla dikkat sağlayamayan bir yapıya sahiptirler. Bu durum erkek çocuklarda daha sık rastlanır. Fakat her hareketli çocuk hiperaktif değildir.

 

Hiperaktivite belirtileri genel olmakla birlikte her çocukta farklı ilerleyebilir. Daha çok 7 yaş öncesi gözlenen hiperaktivite belirtilerine göre ikiye ayrılır. Hiperaktivitenin önde olduğu belirtiler ve dikkat eksikliğinin önde olduğu belirtiler. Hiperaktivitenin önde olduğu belirtiler; yerinde duramama, yerli yersiz sağa sola tırmanma, aşırı konuşma, sessiz oyun oynayamama, her daim meşguliyet, oturamama, sıra beklemekte zorlanma, cevapları ağzından kaçırma, olaylara ya dakonuşmalara müdahale edip yarıda kesme gibi belirtilerdir.

 

Dikkat eksikliğini önde olduğu belirtiler ise; dikkati yapılan işe veya oyuna verememe, evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybetme, uzun süre zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanma, dinlememe, unutkanlık. ilginin kolayca başka yönlere kayması gibi belirtilerdir. Hiperaktivite kalıtım etkisi, beyindeki bazı yapısal işlev bozukluları ve çevre etkisi sebebiyle oluşabilir.

 

Hiperaktiviteyi ortadan kaldırıcı bir kesin tedavi yoktur; fakat hiperaktiflere yardımcı olunabilecek pek çok yol vardır. Doktor, öğretmen, danışman ve aile bireylerinin karşılıklı fikir alışverişi ve işbirliğiyle çocuğun bu rahatsızlığa rağmen normal bir yaşam sürmesini sağlamak gerekir. İlaç tedavileri hiperaktivite tedavisinde oldukça işe yararlar. Hiperaktivite tedavisi hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sorunları bulunan bir çocuğa uyarıcı ilaçlar vermek ilk bakışta yanlış görülebilir. Fakat bu ilaçlar çocuğu daha hareketli kılmak yerine, şaşırtıcı olarak hiperaktiviteyi azaltarak dikkat süresini uzatır. İlaçları kullanan bir çocuk ilacı kullandığı süreler içerisinde daha sakin ve dikkatli olabilir. Kullanılan bu ilaçlar bağımlılık yapmaz, fakat bir takım yan etkilere yol açabilirler.

 

Örneğin baş ağrısı, uykusuzluk, iştah kaybı ve depresyon gibi düşünülebilir. Psikolojik ve pedagojik tedavilerde bu rahatsızlıkta etkilidir. İlaçlar hiperaktif çocuklar için asla tek tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Anne ve babanın çocuğa yaklaşım konusundaki eğilimi, öğretmen ve okul danışman psikoloğun yaklaşımı ve çocuğun kendisini kontrol etme ve duygularını ifade etme becerilerini kazandığı psikoterapi ve pedagojik terapilerin birlikte uygulanması, kullanılan ilacın sağladığı kazanımların uzun vadeli olabilmesi için şarttır.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite testi bilgisayar ile uygulanan kısa süreli bir testle tespit edilebilir. Bu testle çocuğun dikkat durumu ve hareketliliğine bağlı bilgiler ne bir şekilde sonuçlanabilir. 4 ile 7 yaş arası çocuklara uygulanan bu testte bir takım ön koşullara ihtiyaç vardır. Çocuk aç olmamalı, grip ve benzer bir hastalığı olmamalı ve tuvalet ihtiyacı giderilmiş olmalıdır. Test yaklaşık 7, 5 dakika sürmektedir. Bu esnada da bu koşulları yerine getirerek çocuğun dışarı çıkma ihtiyacını en aza indirmek gerekir.

 

Günümüz koşullarında çocuklarda en sık karşılaşılan psikiyatrik bozuklukların başında geldiğini gelen hiperaktivite ve dikkat bozukluğu göz ardı edilemez bir sorundur. Çocuktaki farklılığı gözlemleyen öğretmen ve aile işbirliğine girerek tedavi sürecine desteklenmeli ve evdeki düzenlemeler kadar okulda da çocuğun hayatını kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılarak, onun sosyal olarak geri çekilmesi engellenmelidir.

 

Çevresindeki arkadaşları ona destek olmak için motive edilmeli ve kendini daha rahat, daha mutlu hissetmesi sağlanmaya çalışılmalıdır. Çevremizde rastlayabileceğimiz bu çocukları ötekileştirmeden, onlara yardımcı olmalıyız. Bu konu ve birçok konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve çevrenizdekilere yardımcı olma için www. playattention.com.tr bu adrese göz atabilirsiniz.

x-ray tarafından yayınlandı

Özgür yazarlar topluluğu

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir