Ana Sayfa Teknoloji İnternet Güvenliği Konusunda Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İnternet Güvenliği Konusunda Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

609
0
Paylaş

Son yıllarda, teknolojiye yatkın olarak doğdukları ve yaşantılarının her alanında teknolojiyi kullanacakları öngörülen çocukların anne ve babaları için İnternet güvenliği, gün be gün artan bir kaygıya neden olmaktadır. Çocuklarına rehberlik edebilmeleri için ailelerin eğitilmesi bir zorunluluktur. Çocuğa herhangi bir sınırlama koymaksızın tablet veya akıllı telefon gibi bir mobil cihazla vakit geçirmesi için izin vermek kolay olabilir ama beraberinde tehlikeler de taşımaktadır. Bir anne baba çocuğuna nasıl diş fırçalayacağını, kibrit veya çakmak gibi tehlikeli olabilecek eşyalara dikkat etmesini öğrettikleri gibi teknoloji kullanımı konusunda da hassas olmalıdırlar.

Günümüzün çocukları teknoloji kullanımında bir hayli yetenekliler ama teknolojinin barındırdığı tehlikeleri sezebilmede o kadar da kabiliyetli değiller. Çocuğunuz teknolojik cihazları kullanırken gerekli önlemleri almanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. Bilgisayarlarının web tarayıcısında, tabletlerinde ve cep telefonlarında hatta Apple TV ve Roku gibi TV cihazlarında ebeveyn denetimi programı kurun.
  2. İnternet web tarama geçmişini gösteren yazılım ile çocuklarınızın teknolojik cihazlarındaki tüm hareketlerini kontrol edin. bir şekilde deneyebilirsiniz. Yazılım sayesinde indirilen uygulamaları görebilir, uygulamaları sınırlayabilir, arama motorlarında kullanılabilecek kelime ve ifadeleri filtreleyebilirsiniz.
  3. Çocuklarınıza, bilhassa geceleri, odalarında bilgisayar kullanmalarına müsaade etmeyin. Bilgisayarlarını ailecek oturduğunuz bir yerde kullanmalarını isteyerek çocuğunuzun ne yaptığını takip edebilirsiniz. Gece olduğunda telefon ve tablet kullanımına izin verilmemelidir. Mobil cihazları geceleri odalarında şarj etmeyerek, çocuklarınızın onlara bakma dürtüsünü azaltın.
  4. Çocuklarınıza öğretin. İnternet’te kişisel bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini onlara anlatın. Tanımadıkları kişilerle sohbet etmemelerini ve yabancı kişilerin gönderdiği mesajlara cevap vermemelerini söyleyin. Ayrıca cinsel içerikli mesajlaşmanın ve doğuracağı sonuçların neler olabileceği konusunda detaylıca konuşun.
  5. Ne gibi paylaşımlarda bulunduklarını ve diğer insanlarla nasıl bir ilişki içerisindeler görebilmeniz için çocuklarınızı sosyal ağlarınızda arkadaş olarak ekleyin. Ayrıca kaç profile sahipler öğrenin. Çocukların birçoğu gizli hesaplar vasıtasıyla ailelerinin denetimindeki hesabı atlatabiliyorlar.

Uygulamalara baktığımızda içlerine gizlenmiş tehlikeler konusunda birçok ebeveynin herhangi bir bilgisi yok. Telefonda yüklü olan uygulamaları ve bunları çocuklarınızın neden kullandığını bilin. Üzerinde durulması gereken birkaç şey:

Yubo (eski Yellow) “çocuklar için Tinder”e benzer ve arkadaş bulmak amacıyla 13-17 yaş arasında kullanılır. Ama çevrimiçi avcıların da bu uygulamayı kullandıkları aşikardır.

Instagram: Finstagram olarak bilenen sahte hesapları kullanmada çocuklar kötü bir şöhrete sahipler. Uygulamada aramaları filtreleme şansı yok, mesajlaşma imkanı çocukların sohbet etmesini sağlıyor ve bir kullanıcı sohbetten ayrıldığında mesajlar siliniyor.

Snapchat görüntülendiği andan itibaren kaybolan ancak öncesinde kayıt edilebilen cinsellik barındıran fotoğraflar ve videolar ile nam salmıştır. SnapMap de bir kullanıcının tam olarak yerini tespit edebilmektedir.

Sonuç olarak, zaman sınırlamaları yapın ve çocuklarınız için iyi bir örnek teşkil edin. Mantıklı sınırlamalar düzenlediğinizi gördüklerinde sizi takip edeceklerdir. Bununla birlikte çocukların teknolojisiz yapmaya alışabilmeleri için evinizde teknolojik mobil ve masaüstü cihazların kullanılmadığı zamanlar düzenleyin. En önemlisi teknolojinin düzgün kullanılmadığında çıkabilecek sorunları birlikte belirleyin.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here