Ana Sayfa Hayvanlar Alemi Köpekler ağlar mı?

Köpekler ağlar mı?

607
0
Paylaş

Köpek Yavrusu Verenler

İnsanın evinde hayvan olması onu beslemesi o hayvanla insanın duygusal bir bağ yaşamasına sebep olur. Balık gibi hayvanlarla olan duygusal bağdan çok kedi ve köpek beslerken bu hayvanların da insanlara karşı insanların da beslediği bu hayvana karşı büyük bir saygısı ve sevgisi olur.

İşten eve geldiğinizde o hayvanı görmeniz onun başını okşamanız bile size büyük bir mutluluk verir. Tabi eve hayvan almadan önce bu hayvana bakabileceğinize tam olarak emin olmanız gerekir. Hayvanlar da bebek gibidir. Özellikle evlere alıştırılmış hayvanlar da bebekler gibi çaresiz kendi başlarına her hangi bir şey yapamazlar.

Evde beslediğiniz kedinizi eve alıştırdığınız kediyi sokağa attığınızda onun dışarıdaki yaşama ayak uydurması beklenemez. Bu nedenle eve bir hayvan almadan önce çok iyi düşünülmelidir. Böyle duygusallık kurduğunuz bir hayvanda insani davranışlar gözlemlersiniz. Bazen onların da güldüğünü bazen ağladığını düşünürsünüz. Özellikle evde beslenen köpekler sahiplerine daha sadık oldukları için onlarla aranızda bir sıkıntı olduğunda ağladığını düşünebilirsiniz. Bu nedenle kafalarda köpekler ağlar mı? Sorusu canlanır.

Örneğin bir köpeğiniz var. Köpeğiniz siz eve geldiğinizde tüm evi dağıtmış eşyalarınıza zarar vermiş. Siz de haklı olarak bu köpeğe kızar azarlarsınız. Sizin kızdığınızı anlayan köpek anca bunu anlayabilir ama ağlayamaz. Köpeklerin ağlaması acı çekmesiyle gerçekleşir, duygusal olarak bir ağlama mevcut değildir.

Köpekler ağlar mı? Sorusu ile her köpeğinize kızdığınızda aklınıza gelir. Hatta belki onun gözlerini yaşlı görmeniz sizi bu düşünceye sokabilir. Ama köpekler kızıldığında ya da onu terbiye etmek için vurduğunuzda ağlamazlar. Fakat köpeğinizin bir sağlık sorunu varsa ve gerçekten bu konuda çok acı çekiyorsa gözyaşlarından bu acıyı anlayabilirsiniz.

Zaten sağlık sorunu olan köpek davranışlarından da bunu belli eder. Köpekler ağlar mı? Düşüncesi ile veterinere gitmeyip köpeğinizin duygusal olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Eğer köpeğinizin gözlerinde sürekli bir nemlilik görüyorsanız veteriner hekiminize bunu danışmalısınız.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here