Ana Sayfa Gündem Mehmet Öğütçüoğlu İthalat Rakamlarını Değerlendiriyor

Mehmet Öğütçüoğlu İthalat Rakamlarını Değerlendiriyor

931
0
Paylaş

İhracat rakamlarına paralel olarak artan ithalat rakamları rekor kırmaya devam ediyor. Bir yandan rekor kıran ama bunu sınırlı bir yükseliş ile gerçekleştiren ihracat, öteki taraftan büyük bir sıçrama gerçekleştirerek bir biri ardında rekorları alt üst eden ithalat rakamları.

İhracat rakamları üzerinden büyümeyi hedefleyen ekonomi modeli ile bilinen Türkiye’de son zamanlarda artış gösteren ithalat rakamlarını kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, diğer yılların aksine bu kez tüm aylarda ki dalgalanmaları toplu olarak resmi web sitelerinde yayınladılar. Bu da birçok araştırmacı gibi Mirza Group yönetim kurulu başkanı Mehmet Öğütcüoğlu’nun dikkatini çekti ve önemli değerlendirmeleri yapmak üzere büyük kolaylıklar sağladı. İşte Mehmet Öğütcüoğlu’na göre ithalat rakamlarının ifade ettikleri…

Öğütcüoğlu’na göre bu rakamlar, ihracat endeksli büyüme modeli geliştiren ülkelerin ortak özelliği ve bir yandan büyüme sağlarken diğer taraftan ithalat yapmak üzere kurgulanmış bir model. İhracat %8.01 arttı ve 15 milyar doları geçti bu aynı zamanda Mart aylarının en yüksek ihracat rakamı ve tabii ki bu ayda ki ithalat rakamı ise 21 milyar dolar 421 milyon dolar yani dış açık Mart ayında 5 milyar seviyelerinin üzerinde ve bu da dış açık oranının %27 dolaylarında artığını göstermektedir. Öğütcüoğlu’na göre bu rakamları doğru irdelemek ve doğru pozisyon almak gerekir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here