Ana Sayfa Gündem Mhp ve Chp nin Çatı Adayı:Ekmeleddin İhsanoğlu

Mhp ve Chp nin Çatı Adayı:Ekmeleddin İhsanoğlu

268
0
Paylaş

140616110135_kilicdaroglu_bahceli_512x288_hurriyet

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı seçimi adayı olarak MHP’ye, İslam Konferansı Örgütü eski genel sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdi. MHP lideri Devlet Bahçeli önerilen isimden memnun olduklarını belirtti.

İki lider cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Bir süredir sizler de biliyorsunuz eğilimlerini aldık, sayın genel başkanla bunları paylaştım. Herkesin kabul edebileceği saygınlığı dürüstlüğü olan bilgisi birikimiyle herkese örnek olacak bir ismi öneriyoruz, Ekmeleddin İhsanoğlu. Kendisi bu konuda düşüncelerini aktaracak. Şunu ifade edeyim demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Kavgadan uzak barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz.”

Bahçeli: Artık bunun çatısı, penceresi kalmadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bu öneriden memnun olduklarını belirtti:

“Sayın basın mensupları CHP’nin değerli genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ikinci kez görüşme imkanını bularak bir aya aşkın süredir yapılmış olan çalışmaları değerlendirerek, bugün hayırlı bir adım atılmak üzere MHP’nin, Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir evladını, sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önermişlerdir. Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştı.”

“MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, seçimi herhangi bir kaosa dönüştürmeden, demokrasimizi güçlendirmek açısından sonuçlandırma arzusu olacaktır. Sayın CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının Türkiye’de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir ismi önermesi bizi memnun etmiştir. Bu isim etrafında da çalışacağımızı belirtmek istiyoruz.
Artın bunun çatısı, penceresi kalmadı.”

İhsanoğlu ilerleyen saatlerde yaptığı yazılı açıklamada iki partinin kararını saygı ve teşekkür ile karşıladığını belirtti:

”Milletin muhtaç olduğu ve ısrarla talep ettiği bu uzlaşma şüphesiz ki ülkemizde huzur ve istikrarın sağlanması için atılmış mühim bir adımdır. Bu uzlaşmanın odak noktasında olmak büyük bir teveccühün eseridir. Şüphesiz ki Türkiye gibi büyük bir ülkede bu yüce makama layık, görevini hakkı ile ifa edecek çok sayıda üstün vasıflı şahsiyetlerin varlığı muhakkaktır. CHP ve MHP’nin bu konudaki ortak kararını saygı ve teşekkür ile karşılıyorum”

1943 Kahire doğumlu akademisyen ve diplomat İhsanoğlu’nun; bilim tarihi, Türk kültürü ve İslam dünyası üzerine birçok tıklayınçalışması bulunuyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam Konferansı Örgütü’ndeki görev süresinin sonuna doğru İngiltere’ye yaptığı ziyarette, İran, Suriye ve Mısır’daki gelişmeleri BBC Türkçe’ye tıklayındeğerlendirmişti.

Kaynak: bbc.co.uk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here