Ana Sayfa Magazin Selfie için isim önerisi!

Selfie için isim önerisi!

530
2
Paylaş

Selfie

Türk Dil Kurumunun (TDK) hafta başında yaptığı “kendi fotoğrafını çekmek” anlamına gelen “selfie” karşılık bulma çağrısına, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda öneri geldi.

Son günlerdeözellikle gençler arasında bir akım haline gelen “selfie” karşılık olarak kuruma gelen tavsiyeler arasında “Sosyapoz”, “Başyapıt”, “Bengil”, “Beyani”, “Cepimge”, “Çekendi”, “Çekerol”, “Çekinti”, “Çeklaçek”, “Çektirim”, “Çeksun”, “Eday”, “Ferdi”, “Görsel Salım”, “Seyfi” ve “Kendirme” gibi sözcükler bulunuyor.

TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, yaptığı açıklamada, “selfie” sözcüğü için TDK’nın facebook sayfasından, telefon ve mail yoluyla vatandaşların kendilerine ulaştığını söyledi.

TDK’nın kurulduğu ilk yıllardan bu yana Türkçe’deki yabancı sözcüklerin karşılığının bulunması çalışmalarını yürüttüklerini belirten Kaçalin, “Hatta Osmanlı döneminde de bu konuya büyük önem veriliyormuş. Kurumumuzun kuruluş aşaması doğrultusunda biz de çalışmalarımızı Türkçe’nin varlığının korunması doğrultusunda yürütüyoruz” dedi.

 

Paylaş

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here