Ana Sayfa Gündem Zeytinburnu’nda patlama

Zeytinburnu’nda patlama

196
0
Paylaş

Zeytinburnu’nda Beştelsiz Mahallesi’nde Mithatpaşa tramvay durağı civarında bir binada patlama meydana geldi. Öte yandan bugün sabaha karşı saat 05:00 sularında Zeytinburnu’nda bir kozmetik deposunda yangın çıkmıştı.

İstanbul'da büyük patlamaBeştelsiz Mahallesi’ndeki Mithatpaşa Tramvay Durağı yakınındaki dört katılı binanın giriş katındaki ambalaj ve plastik imalathanesinde saat 12.00 sıralarında meydana geldi. Olay yerine hemen itfaiye ve ambulans ekipleri sevk edildi. Yaralılar hemen yakındaki hastanelere kaldırıldı. Olay yeri inceleme ekipleri ile bomba uzmanları da araştırma başlattı.

HAMİLE KADIN ÜST KATTAN ATLADI

Alevlerin yükseldiği giriş katındaki dükkanın üst katında oturan 8 aylık hamile bir kadın atlayarak canını kurtardı. Dumanlar arasında kalan kadının yardımına çevredekiler koştu. Mahalleli karton ve battaniyeleri branda gibi kullanarak yangın yastığı oluşturdu. Dumanlar yüzünden zor anlar yaşayan ve nefes almakta güçlük çeken hamile kadın kartonların üzerine atladı. Kadının hafif yaralandığı belirtildi.

GAZ SIKIŞMASI İDDİASI

Patlamanın neden meydana geldiği henüz kesinlik kazanmadı. Bir iddiaya göre patlamanın gaz sıkışması yüzünden meydana geldi. Ancak gazın LPG tüpünden mi yoksa doğal gaz tesisatından mı sızdığı henüz belirlenemedi. Patlamanın meydana geldiği dükkanda büyük hasar gördü. Dükkanın üst katları ile çevredeki binaların camları kırıldı. Taşıtlar da hasar gördü. Patlamanın şiddetiyle bir otomobil devrildi.

Patlamanın meydana geldiği imalathanenin içinde mahsur kalanlar olduğu öne sürüldü.  Binada mahsur kalan olup olmadığını belirlemek üzere itfaiye ekipleri çalışma yaptı.

YANGIN 1 SAATTE SÖNDÜRÜLDÜ

Yangından yükselen dumanlar İstanbul’un uzak semtlerinden de görüldü. Yangına Zeytinburnu, Bakırköy ve Fatih itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın 1 saat süren çalışma sonucunda söndürüldü. Çevredekiler yangın söndürme çalışmasını korku ile izledi.

MAHSUR KALAN YOK

Patlama yüzenden tramvay seferleri bir süre aksadı. İtfaiye ekipleri yangın söndürüldükten sonra binanın tüm katlarını tek tek kontrol etti. Kontrol sununda binada mahsur kalan olmadığı belirlendi.

YARALILARIN İSİMLERİ

Patlama nedeniyle hastanede tedavi altına alınanların isimleri şöyle: Abdullah Kabasakal, Yunus Pazarcıklıer, Ayşe Akıllı ve Abbas Borucu…

GÜVENLİK GÜÇLERİ İLE VATANDAŞLAR ARASINDA TARTIŞMA

Patlamanın meydana geldiği binada çalışan yakınlarından haber alamayan vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

VALİ MUTLU: TERÖR SALDIRISI DEĞİL

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, patlamanın terör saldırısı olmadığını söyledi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da ”İtfaiye ekiplerinin ilk değerlendirmelerine göre olay gaz sıkışması yada tüpgaz patlaması sonucu meydana gelmiş olup terör saldırısı değildir. Olayda biri ağır 8 vatandaşımız yaralanmış, bir itfaiye erimizde yoğun dumandan etkilenerek tedavi altına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

İGDAŞ: DOĞALGAZ TESİSATI YOK

İGDAŞ’tan da patlamayla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

İGDAŞ’ın açıklaması şöyle:
“Bugün saat 11.30 sıralarında Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi Beşyol Sokak No: 3 adresinde bulunan binanın bodrum katında bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın meydana geldiği bodrum katında bulunan ambalaj atölyesinde doğalgaz tesisatının bulunmadığı, dolayısıyla doğalgaz kullanılmadığı tespit edilmiştir.”

”BİNADAN ÇIKAN OLMADI”

Görgü tanıklarından Niyazi Küçükpazarcık, yaşadıklarını şöyle anlattı:
”Büyük bir patlama yaşadık. Ambalaj dükkanıydı. İçeride 9-10 kişi çalışıyor. Binadan çıkan kimse olmadı. Bayağı bir alev var. Doğalgaz diyorlar.”

Bazı görgü tanıkları da ambulans ve itfaiyenin geç geldiğini iddia etti.

”BOMBA PATLAMASI GİBİYDİ”

İlk müdahaleyi 5-6 tane yangın tüpüyle kendisinin yaptığını belirten bir vatandaş,  “Doğalgaz değil bomba patlaması gibiydi. Marketin içerisindeydik. Bir anda büyük bir patlama oldu dışarıya çıktığımızda içerideki eşyalar hala dışarı fırlıyordu.  Hamile bir bayanın da çevredekilerin yardımıyla çıktığını ve yanan bir arabaya patlamasın diye yangın tüpüyle müdahale edildiğini gördüm. İçeride aynı dükkanda 2-3 kişinin olduğunu söylüyorlar. Birinci kattan atlayan hamile bayan dışında binadan çıkan olduğunu görmedik.” ifadelerini kullandı.

 

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here